אודות JLI

כדי לממש את השאיפה להחכים, אנו לעיתים מרחיקים למחוזות של תורות ותרבויות רחוקות, זאת, במקום לצלול לים חוכמת היהדות השורשית. בגלל היווצרות גושים תרבותיים בתוך עמנו, נוצרה סטיגמה המשייכת את עולם התלמוד וספרות חכמי ישראל, כדבר השייך לדת ולדתיים.

מכון JLI שנוסד בארה"ב, ומפעיל בכל העולם כ-350 סניפים, נועד בדיוק למטרה זו: לבנות גשר תרבותי, בגישה אקדמית-עכשווית בין כל יהודי לבין חוכמת התורה.

באמצעות מומחים ידועי שם מתרגם המכון סוגיות תלמודיות ודרכי חשיבה מעולם המיסטיקה היהודית, למערכי שיעור במבנה עדכני. את המפגשים מנחים מרצים העוברים הכשרה מתאימה מטעם המכון.

התוצאה היא מסע סוחף של למידה מעשירה, חווייתית ורבת עוצמה המתאימה לכל מי שחפץ לחבור לעולמה הקסום של התורה וחכמתה.

מסע הנשמה II

חקירה של חיים, מוות, ומה שמעבר

מסע הנשמה II

שישה מפגשים של קורס חדש ומרתק מהמכון ללימודי יהדות על שם רוהר

מוות הוא המעבר האולטימטיבי. החשש מהכאב שמלוות אותו לעיתים קרובות, והפחד מהדרכים הנסתרות שלו, מטשטש את מוחנו, ומגביל את יכול החשיבה שלנו, במובן מסויים איך ומה שאנחנו חושבים על המוות מגדיר את מהלך חיינו.

שאלות פילסופיות ותיאולוגיות רבות הועלו על ידי הוגי דעות מרחבי תבל, במשך כל ההסטוריה הידועה. הפיידון של אפלטון, עך הנפש של אריסטו, אופנישדות, לאו דזה, קאנט, סארטר או היידגר, הוגים גדולים הרהרו בנושא המוות, ואולי על אותם שאלות החוזרות ונשנות: חיפוש אחר מטרת המוות, הצדק שלו, תוצאותיה, והאם התודעה שורדת את התהליך?

ועוד ישנם שאלות פרקטיות יותר, שהועלו על ידי פסיכולוגים, מטפלים נפשיים, יועצים, כולל: קובלר-רוס, פרנקל ורבים אחרים המנסים להציג את הצעדים הנכונים על ידם נוכל לחיות טוב יותר בצילו של המוות, שלנו או של היקרים לנו, ובפרט הרגשות העמוקים המגיעים את הן מהצפיה למוות והן מההתמודדוות עם האתגרים שלאחריו, עם אנשי מקצוע, אנשי דת, וכל מי שאכפת לו.

כפי המתגבש מהתוכן של ניהול ההתמודדות עם אימה, התואוריה לומדת כיצד תרבות יהודית עוזרת לשלוט באימת המוות, כולל האמונה בחיים שלאחר המוות, בחיי נצח ובהמשכיות הדורות. על ידי השוואת הניגודיות אנו נבחון כיצד טקטסים קלאסיים והתורה היהודית, מציגה גישה למוות המשולבת עם גישתה לחיים עצמם, שבם הרגילות שוכנת בתוך השלימות עצמה וביכולת להתעלות על הידיעה שלנו עד כה.

  
 • פרספקטיבה
  שיעור 1

  פרספקטיבה

  טאנאטופוביה מוגדר כפחד מהמוות; בגלל המוחלטות והסופיות של המוות פחד הוא תגובה ראויה לחלוטין. הוגים אחדים מאמינים כי הצפיה למוות לא תהיה מדאיגה, היא לא סבירה. פילוסופים רבים החל מאפלטון והלאה האמינו שהשאיפה לחיי נצח היא בעצם הדחף מאחורי מאמצים אנושיים רבים, לפיכך למוות – או להסתכלות שלנו עליו – השפעה עמוקה על חיינו. בשיעור זה נדבר איך הבלטת התמותה (הידיעה שמוות קיים) משפיעה על חיי האדם, הבחירות שהוא עושה בחיים, הפחד מהמוות היא המוטיבציה העיקרית בהתנהגות האדם.

 • 
 • הכנה
  שיעור 2

  הכנה

  לאחר שהציגנו את התפקיד המרכזי של המוות במסגור גישה הוליסטית לחיים בשיעור הראשון, שיעור זה בוחן כיצד לאפשר למוות להיכנס לחיים הרציונאליים שלנו. הוא בוחן מודל בריא של ניהול האימה מהמוות המאפשר למחשבה על המוות להיות העצמה ומסייע בהתנהגות בריאה. שיעור זה מתמקד בדרך בה היהדות הסירה את הפחד מהמוות על ידי הכנסתו לתמונה הגדולה יותר של החיים, ואיך תורות שונות ביהדות מאפשרות את החופש להתכונן למותו של האדם עצמו.

 • 
 • מעבר
  שיעור 3

  מעבר

  מה קורה כאשר חיים כפי שאנו מכירים אותם מסתיימים והנשמה עוברת ל"צד השני"? האם אדם משאיר איזו שהיא השפעה של ממש בעולם? האם יקירי הנפטר/ת שומרים כל קשר לנשמת המנוח? בשיעור זה, אנו מנתחים את המסורת והמנהגים היהודים סביב מוות וקבורה, כמו גם תורות מהמיסטיקה היהודית המסבירות את ההשלכות הרוחניות של טקסים אלה. אנו נציג מקורות מקבלה והתלמוד שמאירות את מבט היהדות במסע של הנשמה וההתרוממות ההדרגתית שלה מהעולם הזה למישור גבוה יותר. המחקר יספק תובנות על איך מצוות אלה יכולים להיות מקור של נחמה ליקירים בעיצומו של אובדן.

 • 
 • חיים שלאחר מוות
  שיעור 4

  חיים שלאחר מוות

  עבור רוב האנשים, את המושגים של גן עדן וגיהינום הם שילוב של דתות שונות ופילוסופיות, חלק מהם מפחידים. בשיעור זה, תפיסת היהדות של שכר ועונש לאחר המוות, תעמוד בהשוואה וניגוד למושגים הנפוצים ביותר הידועים בתרבויות אחרות. השוואות עם נושאים אחרים של חיים שלאחר המוות, כמו גלגול נשמות ורוחות רפאים, גם מוצגים. מנהגים יהודים, כולל אמירת תפילת הקדיש ושמירה על יום השנה לפטירה, מוצגים בהקשר המושג היהודי של החיים שלאחר המוות של הנשמה כמו גם התודעה המתמשכת שלה בעולם הזה.

 • 
 • האֶבֶל
  שיעור 5

  האֶבֶל

  שיעור זה מציג את נקודת המבט היהודית על האבל והטקסים הקשורים אליו, עם התמקדות באלו החיים. המוטיב בפעולות כלליות המבטאות את התחושה העצומה של האובדן, שלעתים קרובות כל כך מבודדת את האבלים רגשי ורוחני מהקהילה שלהם. במנהגים היהודיים מהקריעה, השבעה, נרות היארצייט ואמירת היזכור. שיעור זה מראה כיצד המנהגים היהודים יכולים להיות מנוצלים כאסטרטגיה יעילהלמניעת בידוד, ערוצי ביטוי נפתחים לאבל, ובכך מספקים בהדרגה כלים ל"חיים לאחר המוות" של המתאבלים. שיעור זה כולל גישה לאלו המציעים נחמה לאבלים.

 • 
 • הסוף
  שיעור 6

  הסוף

  מה היא האמונה היהודית בתחיית המתים? האם גן עדן הוא לא היעד הסופי של הנשמה? הפיכת ההבנה הנרחבת על ראשה, כשנציג את נקודת המבט של היהדות על המטרה של מסע החיים. אנחנו נלמד שזהו לא מסלול את גן עדן שלא מן העולם הזה, לעומת זאת הכול בסופו של דבר מוביל בחזרה אל העולם וההתנסויות שלנו בו, אם כי במצב מושלם שלא כפי שעתה. תובנות אלו מספקות את הנחמה האולטימטיבית לתעלומת המוות בכלל, ולפילוסופיה אחרת על החיים, עם מבט חיובי ודרך חיים מלאת תכלית.