ערים שבהם נלמד הקורס

אודות JLI

כדי לממש את השאיפה להחכים, אנו לעיתים מרחיקים למחוזות של תורות ותרבויות רחוקות, זאת, במקום לצלול לים חוכמת היהדות השורשית. בגלל היווצרות גושים תרבותיים בתוך עמנו, נוצרה סטיגמה המשייכת את עולם התלמוד וספרות חכמי ישראל, כדבר השייך לדת ולדתיים.

מכון JLI שנוסד בארה"ב, ומפעיל בכל העולם כ-350 סניפים, נועד בדיוק למטרה זו: לבנות גשר תרבותי, בגישה אקדמית-עכשווית בין כל יהודי לבין חוכמת התורה.

באמצעות מומחים ידועי שם מתרגם המכון סוגיות תלמודיות ודרכי חשיבה מעולם המיסטיקה היהודית, למערכי שיעור במבנה עדכני. את המפגשים מנחים מרצים העוברים הכשרה מתאימה מטעם המכון.

התוצאה היא מסע סוחף של למידה מעשירה, חווייתית ורבת עוצמה המתאימה לכל מי שחפץ לחבור לעולמה הקסום של התורה וחכמתה.

התלמוד - אגדה לחיים

התלמוד - אגדה לחיים

חשבתם שאגדות זה משהו יפה שמספרים לפני השינה? תחשבו שוב!

בקורס המרתק ננתח יחד סיפורים לא שגרתיים, אגדות תמוהות ומשלים מוזרים המופיעים בתלמוד, ונמצא בהם אינספור תובנות וכלים מעשיים לחיי היום יום שלנו כאן ועכשיו, בישראל של 2014. חכמי התלמוד ראו באגדות כלי ייחודי לחידוד המחשבה, והשתמשו בהן כדי לעורר את הקורא להבין את המסרים שבין השורות. הלקחים נוגעים למגוון תחומים, ביניהם סודות היקום, השגת הא-ל, השקפה, מודעות אישית, יחסים בינאישיים, העצמה ועוד. משך הקורס - 6 מפגשים בני כשעה וחצי כ"א. 

מספר התלמידים בכל כיתה מצומצם אז שווה להזדרז ולהירשם!

להרשמה לחץ כאן

  
 • סיפורי מסע
  שיעור 1

  סיפורי מסע

  מה מלמדים אותנו גל אימתני, דג אדיר ממדים וגווייה בת אלף שנים? בשיעור נעסוק בפענוח כמה אגדות של התנא רבה - אמן בהעברת מסרים ובסיפור משלים. יחד נמצא עצות להתמודדות יעילה עם אתגרי החיים, נכיר את סוד ההישרדות היהודית ונגלה מהי חשיבותה של פעולה מעשית בעבודת הבורא.

 • 
 • כשאלוקים מתפלל
  שיעור 2

  כשאלוקים מתפלל

  על מה אלוקים מתפלל ולמי בעצם? השיעור המתמקד בהאנשת הא-ל חוקר סיפורים שונים בהם אלוקים ביקש מבן אנוש לברך אותו ואף רצה שיביא עבורו קרבן כפרה בעקבות "חטא" שביצע. הדיון יתמקד במסרים התיאולוגיים העמוקים המוצפנים בסיפורים אלה וביכולת שלהם לחזק את הקשר שלנו אל הבורא.

 • 
 • סנגוריה על עובד אלילים
  שיעור 3

  סנגוריה על עובד אלילים

  האם למישהו ישנה הפריבילגיה להתייחס בשיפוטיות אל האחר? השיעור המבוסס על סיפור אודות רב אשי ומנשה מלך יהודה, מלמד אותנו להיזהר מאוד ביחס שאנו מעניקים לזולת, מתוך הבנה כי לכל אחד ממרכיבי הבריאה - כולל בני אדם ואף כאלה הנראים כמתנגדים לאלוקות - יש תפקיד מוגדר בעולם.

 • 
 • לתפור אבן רחיים שבורה
  שיעור 4

  לתפור אבן רחיים שבורה

  כיצד קוצרים שדה של סכינים? האם ניתן להביט על ביצה ולדעת מה צבע התרנגולת שהטילה אותה? ואיך בונים בית בשמיים? השיעור מספר על ויכוח שנערך בין רבי יהושע בן חנניה לחכמי אתונה, שניסו לקרוא תיגר על יסודות האמונה היהודית, ועל התשובות החותכות שקיבלו.

 • 
 • התבוסה הגדולה
  שיעור 5

  התבוסה הגדולה

  איזו מהומה הקים רבי אליעזר בן הורקנוס כאשר חבריו לבית המדרש "העזו" לחלוק על דעתו? בשיעור נתמקד בסיפור בו גייס רבי אליעזר עצים, אבנים ומים כדי לשנות את דעותיהם של יריביו במחלוקת הנראית די שולית, ונתוודע לעקרונות הפסיקה ההלכתית תוך עימות בין המצוי לרצוי.

 • 
 • כרטיס לגן העדן
  שיעור 6

  כרטיס לגן העדן

  מה יכול לגרום לנו להמשיך ולאתגר את עצמנו? השיעור נפתח בסיפור על חייו ומותו הטראגי של רבי חנינא בן תרדיון, ועל תפקידה של תרומה קטנה לצדקה ב"מאזן המעשים" הפרטי שלו. אפיזודות נוספות ילמדו אותנו עד כמה מסוכנת הקפיאה על השמרים.