ערים שבהם נלמד הקורס

המלצותפול רוט וולפא, Ph.D. בחברה כשלנו, בה האקלים הפוליטי והחברתי עתיר אתגרים מוסריים, בולטת החשיבות בצורך להקדיש מחשבה מעמיקה לאתיקה ומוסר. נושאים אלו מעסיקים את היהדות כבר אלפי שנים, ולתורה ולתלמוד תובנות ייחודיות בתחום.

- פול רוט וולפא, Ph.D.

פרופסור לביואתיקה, מנהל המרכז לאתיקה, אוניברסיטת אמוריג'ואן ב. קיולה, Ph.D. הקורס 'פרשת דרכים' מספק ללומדים הזדמנות להקדיש מחשבה לערכים ולהתנהגויות שלהם, וליצור התאמה בינם לבין סוג האדם שהיו רוצים להיות.

- ג'ואן ב. קיולה, Ph.D.

יו"ר תחום מנהיגות ואתיקה ע"ש משפחת קוסטון,
ביה"ס למנהיגות ע"ש ג'פסון,
אוניברסיטת ריצ'מונדרוברט אנרייט, Ph.D. הקורס 'פרשת דרכים' מהווה תזכורת מרעננת בעידן שלנו שכה מאופיין ביחסיות, לכך שישנן תשובות מוצקות לדילמות האתיות השונות הניצבות בפנינו בחיי היומיום.

- רוברט אנרייט, Ph.D.

אוניברסיטת וויסקונסין-מדיסון,
מייסד המכון הבינלאומי למחילה

פרשת דרכים

בחירות ודילמות מוסריות בחיינו

פרשת דרכים
שבט-אדר תשע"ה - פברואר-מרץ 2014-2015

במהלך חיינו אנו ניצבים פעמים רבות בצומת ונאלצים לבחור ולהכריע בין תחומי אחריות סותרים או להתפשר בסוגיות מוסריות כאלה ואחרות. מה הדבר הנכון לעשותו? כיצד נדע מה להחליט?

קורס 'פרשת דרכים' מציג עשרות תרחישים מהחיים האמיתיים, אותם אנו פוגשים מידי יום, ומזמין כל אחד מהמשתתפים להשמיע את עמדתו בנושא. יחד נכיר דרכי הסתכלות לאור נקודת המבט של התלמוד וחכמת התורה, שיעזרו לנו לבחור נכון ואף להעשיר את יחסינו עם בני משפחתנו וחברינו.

להרשמה לחץ כאן

  
 • פרטיות
  שיעור 1

  פרטיות

  האם אתם מחויבים לחלוק מידע רגיש אודות חבריכם עם מעסיק או עם בן זוג פוטנציאליים? האם מותר לעיין במידע שמוטבע במסמך אלקטרוני, כזה שהשולח לא התכוון שתיחשף אליו? האם זה מוסרי לעשות שימוש במצלמה נסתרת לשם מעקב אחר המטפלת בבית, במטרה להגן על ילדיכם? כיצד אתם תחליטו?

 • 
 • מחילה
  שיעור 2

  מחילה

  האם צריך למחול על התעללות במשפחה? האם נכון לסלוח למי שפגע בכם במקרה שהמחילה אינה כנה? האם צריך למחול במקרה שהפוגע מסרב להודות שנהג שלא כשורה? ומה במקרה שהאדם שפגעתם בו כבר אינו בין החיים: האם יש אפשרות אז למחילה?

 • 
 • צדקה
  שיעור 3

  צדקה

  כשלפניכם אפשרות להציל את הלווייתנים, להאכיל את הרעבים באפריקה, או לתרום לבית הכנסת המקומי, היכן צריך למקד את סדרי העדיפויות? האם מיסים, שכר לימוד או תשלום למתנ"ס נחשבים כצדקה? האם צריך לתת תרומה לקבצן, כשהוא עלול להשתמש בכסף לקניית סמים או אלכוהול?

 • 
 • הורים
  שיעור 4

  הורים

  כשגם ילדיכם וגם הוריכם זקוקים לעזרתכם, איפה מוטלת עיקר האחריות שלכם? מהם תחומי האחריות המוטלים עליכם ביחס לחמיכם ולחמותכם? מהו היקף המחויבות הכספית שלכם כלפי הוריכם? כאשר יש כמה צאצאים, כיצד צריכה להתחלק ביניהם האחריות לטיפול בהורים?

 • 
 • יושר והגינות
  שיעור 5

  יושר והגינות

  האם צריך לשקר כדי להימנע מפגיעה ברגשות ההורים, להגן על ילדיכם מפני אמת מפחידה, או להסתיר מאדם גוסס את גורלו? מה לגבי שקר לבן במטרה לשמור על סודיות של מסיבת הפתעה, או הגזמה בראיון עבודה? היכן עובר הקו?

 • 
 • התחיבויות
  שיעור 6

  התחיבויות

  חבר סומך על ההשקעה שלכם כדי להקים את העסק שלו ולהניע אותו. הסכמתם לסייע לחבר להתקדם. הבטחתם סכום גדול, אבל בינתיים השתנו הנסיבות. עד כמה אתם מחויבים לקיום ההבטחות שלכם? מתי מותר להפר התחייבות?