אודות JLI

כדי לממש את השאיפה להחכים, אנו לעיתים מרחיקים למחוזות של תורות ותרבויות רחוקות, זאת, במקום לצלול לים חוכמת היהדות השורשית. בגלל היווצרות גושים תרבותיים בתוך עמנו, נוצרה סטיגמה המשייכת את עולם התלמוד וספרות חכמי ישראל, כדבר השייך לדת ולדתיים.

מכון JLI שנוסד בארה"ב, ומפעיל בכל העולם כ-350 סניפים, נועד בדיוק למטרה זו: לבנות גשר תרבותי, בגישה אקדמית-עכשווית בין כל יהודי לבין חוכמת התורה.

באמצעות מומחים ידועי שם מתרגם המכון סוגיות תלמודיות ודרכי חשיבה מעולם המיסטיקה היהודית, למערכי שיעור במבנה עדכני. את המפגשים מנחים מרצים העוברים הכשרה מתאימה מטעם המכון.

התוצאה היא מסע סוחף של למידה מעשירה, חווייתית ורבת עוצמה המתאימה לכל מי שחפץ לחבור לעולמה הקסום של התורה וחכמתה.

אמנות ההורות

אמנות ההורות

בעשורים האחרונים הפכה אמנות ההורות לזירה חסרת יציבות של נוסחות ודוֹגמות מתחלפות. "מאז ראשית המאה העשרים, יכולת למצוא עמדות משני צדי הוויכוח סביב שאלת ההורות הנכונה", אומרת אן הולברט, מחברת הספר Raising America: Experts, Parents, and a Century of Advice About Children, ספר שבוחן את הטענות המדעיות ואת החזונים החברתיים של שלל המומחים אשר התיימרו לאורך המאה ועשרים להפוך את גידול הילדים למדע. "צד אחד טוען שטיפוח הוא הכול, ולכן כדאי לכם להיות מסודרים וקפדניים למדי, בעוד הצד האחר טוען שהטבע יעשה את שלו, וכי המפתח להורות הוא ההיקשרות הרגשית שבין הורים לילדים."

בתוך סבך דעות המומחים הסותרות, היכן יכולים הורים למצוא את הביטחון לו הם זקוקים על מנת לאמץ סגנון הורות שיכולו לסמוך עליו במשימה הקריטית כל כך של התפתחותם הגשמית, הרגשית והחברתית של ילדיהם?

לשם כך, מספק אמנות ההורות עוגן נאמן הנטוע בעקרונות יסוד ובהכוונה נצחית מלוקטים מאלפי שנות חכמה יהודית, שישמש עבור הורים כבסיס שיאפשר להם לחקור ולפתח את תפיסות וטכניקות ההורות שלהם.

בחינת רשימת זוכי פרסי הנובל, האוסקר והגראמי, מראה בעליל כי ליהודים השפעה בלתי פרופורציונלית על העולם, במיוחד בתחומי האמנויות והמדעים. האם ייתכן שההסבר להישג החריג הזה נעוץ בתבנית ההורות.

היהודית ההורות היהודית מהווה סיפור הצלחה, עם עבר עשיר של ערכים שהונחלו מהורים לילדיהם ושימרו את הזהות של עמנו, שעה שתרבויות אדירות נעלמו וחלפו מן העולם. העם היהודי ראה דורות של ילדים שכבדו והעריצו את הוריהם – ואת החינוך שהעניקו – ונלחמו כנגד הסחף החברתי כדי להיאחז בערכים שבעבר היו מטרה לחיצי לעג ובוז, וכיום זכו להוקרה אוניברסלית.

  
 • הורים, לא חברים
  שיעור 1

  הורים, לא חברים

  בין אם זכו להורות ראויה, ובין אם לא, בחלוף השנים ילדים גדלים והופכים למבוגרים. איזה תפקיד ממלאים ההורים בתהליך הזה? עד כמה באמת עשויה הורות אפקטיבית לשנות ולהשפיע? בחברה של היום, רוויית השפעות התרבות ההוליוודית, ילדים רבים מתייחסים אל הוריהם כאל שווים. כיצד השפיעה עובדה זו על יכולתם של ילדינו לכבד ולראות בהוריהם דמות מופת – כזו הראויה לחיקוי? כיצד מחדירים הורים בילדיהם כבוד בריא כלפי סמכות? כיצד גורמים להם לחוש כבוד והערכה כלפיהם, כך שימלאו תפקיד משמעותי בחייהם? ואיך עושים זאת מבלי להתפשר על תחושת הביטחון הרגשי של הילד הנובעת מההרגשה שהוא אהוב ומקובל ללא תנאי?

 • 
 • הורות יוזמת לעומת דוגמה אישית
  שיעור 2

  הורות יוזמת לעומת דוגמה אישית

  הורות עלולה להפוך למלכוד. אם הורים מפגינים יותר מדי קבלה וסלחנות, לא יוכלו לספק את ההדרכה ואת ההכוונה שילדים זקוקים לקבל מהוריהם. מצד שני, אם הם ינקטו בקו סמכותי קפדני, קיים חשש שמידה יתירה של דרישות ולחץ יפגעו בקשר עם ילדיהם. מה הם היעדים הברורים של ההורות? כיצד יקבעו ההורים את רף הציפיות והכללים? וכיצד יעודדו את ילדיהם לפעול ולעשות גם מעבר לתחום הנוחות שלהם? שיעור זה בוחן את היתרונות ואת החסרונות של מגוון שיטות הורות, ובכללן גישת הדוגמה האישית, לפיה סוג האדם שההורה מגלם ואופן התנהגותו (אפילו בשעה שאינו בתפקיד הורי) עשויים להיות מפתח מרכזי להצלחה.

 • 
 • חירות עם אחריות
  שיעור 3

  חירות עם אחריות

  אף שהורים מעודדים את ילדיהם לחשיבה ולקבלת החלטות עצמאית, ישנם זמנים בהם ילדים צריכים לדעת לקבל סמכות הורית. עבור מקבלי החלטות צעירים וחסרי ניסיון, חירויות מרובות מדי עלולות להוביל להתנהגות חסרת אחריות ולהתפתחות נטיות נרקיסיסטיות. איך ידע ההורה איפה עובר הגבול הדק? שיעור זה יחקור את מודל ההורות היהודי ההולך ומתפתח ככל שהילד מתבגר: מספק הדרכה והכוונה הורית ברורה לילדים צעירים יותר, תוך שילוב הדרגתי של חירויות ככל שהילדים מתבגרים ומסוגלים להטמיע ערכים שנלמדו. השיעור דן גם בדרכים כיצד יכולים הורים להיות קשובים להתפתחות ולצרכים הייחודיים של כל ילד, על מנת לזהות את בשלותו לקראת מעבר יעיל אל השלב הבא.

 • 
 • טיפוח הערכה עצמית בריאה
  שיעור 4

  טיפוח הערכה עצמית בריאה

  על פי ד"ר דן אולוואוס מנורבגיה – מומחה פורץ דרך בנושא בריונות והתקרבנות – ילדים הסובלים מחוסר ביטחון והערכה עצמית ירודה מצויים בסיכון הגבוה ביותר להפוך להיות קרבנות של בריונות בבית הספר. מהי הדרך המועילה ביותר לבנות אצל ילדינו הערכה עצמית? כיצד יכולים הורים ללמד ילדים את חוקי וכללי החיים מבלי להחניק את היצירתיות שלהם? וכיצד יסייעו לילדיהם להכיר בכישרונות וביכולות הייחודיים שלהם ולפתחם? שיעור זה מציג מגוון טכניקות בדוקות ומנוסות כיצד יכולים הורים להדריך את ילדיהם לקראת פיתוח דימוי עצמי בריא.

 • 
 • שימוש במקל ובגזר
  שיעור 5

  שימוש במקל ובגזר

  כלים רבי-עוצמה. מחמאה ממוקדת אחת עשויה לחזק את הדימוי העצמי של הילד, ולהעניק לו את הביטחון הנדרש להצלחה, כשם שנזיפה אחת שלא במקומה עלולה להיות הרסנית. אולם, מצד שני, החמאה לכישורים הטבעיים של הילד – שאינם נתונים לבחירתו ולשליטתו, בניגוד למאמצים שלו – עלולה דווקא להזיק להערכה העצמית, בעוד נזיפה שבאה ממקום של דאגה ואכפתיות עשויה להשרות על הילד תחושה שהוא בטוח, אהוב ומוערך. מהי הדרך הנכונה להשגת מִשמעת? כיצד ידעו הורים מתי לעשות שימוש בגזר ומתי במקל? וכיצד יעשו זאת באופן שיתרום להבטחת ההתפתחות הבריאה של ילדיהם?

 • 
 • הורות ויהדות
  שיעור 6

  הורות ויהדות

  הורות מבוססת על יעדים ארוכי טווח. היא עוסקת פחות בשאלה איך מרגיש הילד כרגע, אלא מתמקדת בהכנתו לחיים ולהתמודדות עם אתגרים שייתקל בהם במוקדם או במאוחר. הדבר נכון גם ביחס להחדרת זהות יהודית איתנה וערכים יהודיים. שיעור זה בוחן את תפקידם של הורים בהבטחת המשכיות שלשלת הנצח היהודית. הוא דן בדרכים כיצד להבטיח שבנוסף להיותם אזרחים מוסריים והגונים, יהיו ילדינו גם יהודים גאים במורשתם ובקיום מצוותיה.