ערים שבהם נלמד הקורס

המלצותסטיבן א’ רותקה, פסיכולוג קליני, נורת'ברוק, אילינוי הקורס הזה הוא בעיניי ‘שבעת ההרגלים של יהודים אפקטיביים מאוד’ – המקבילה היהודית לספרו המפורסם של סטיבן קובי. הוא מציע מפת דרכים יהודית למציאת נתיב הבריאות הנפשית.

- סטיבן א’ רותקה, פסיכולוג קליני, נורת'ברוק, אילינויד”ר לאורה מרשק, פרופסור במחלקה לייעוץ, אוניברסיטת אינדיאנה בפנסילבניה בחוויה שלי בקורס קודם של מכון רוהר ללימודי היהדות התרשמתי מהמידה שבה ניתן ליישם את השיעורים והתובנות האלה, המבוססים על התורה בטיפוח יחסים בין-אישיים...

- ד”ר לאורה מרשק, פרופסור במחלקה לייעוץ, אוניברסיטת אינדיאנה בפנסילבניה

הדרך לחיים של משמעות

הדרך לחיים של משמעות

ליותר אנשים יש ממה לחיות - מאשר לחיות עבור מה. שעות היממה גדושות פעולות שגרתיות הקשורות למערכות יחסינו במשפחה, בעבודה ובשגרה השוחקת. איך 'עושים סדר' בבלגן? האם ניתן לסמן אתגר ולמצוא משמעות בכל אלו?

הבטיחו את מקומכם בקורס יחיד מסוגו, בעריכת הרב ד"ר סימון ג'יקובסון (ארה"ב, מחבר רב המכר Towards a Meaningful Life) החולק עמנו את השיטה שפיתח לאיתור משמעות ואת הדרך לחוות נכון את כל שטחי החיים.

הצטרפו לקבוצת למידה איכותית שתפלס ותסלול יחד דרך לחיים של משמעות.

אחרי הצלחה מסחררת ב-300 סניפי "מכון רוהר ללימודי יהדות" בארה"ב, גם לך מובטחת חוויה אינטלקטואלית מפתיעה ויוצאת דופן. לא יאמן עד כמה חיינו מסתוריים, מאתגרים, נפלאים ועתירי פוטנציאל לסיפוק ושלימות!

בואו לסלול בתבונה, באהבה וברגישות את הדרך לחיים של משמעות.

  
 • לצעוד בבטחה במסע בו איש מעולם לא פסע
  שיעור 1

  לצעוד בבטחה במסע בו איש מעולם לא פסע

  בעולם הכלכלי זה ברור: כל יוזמה כלכלית מתחילה בניסוח "הצהרת משימה". ובפרויקט חיינו? האם לא הגיע הזמן לחשוב: מהי המשימה שלך? היקום באמת ענק. מיליארדי אנשים חיים על הגלובוס, ועוד יותר – חיו כאן במהלך ההיסטוריה, ועוד עתידים לחיות כאן. מה מקומי שלי במכלול הזה? האם קיומי נחשב? האם באמת יש משמעות לנוכחותי הזמנית על פני האדמה?

 • 
 • מה הקשר בין אהבה לבין 'קשר'?
  שיעור 2

  מה הקשר בין אהבה לבין 'קשר'?

  מי לא שואף לאהבת אמת סוחפת? אולם בטח תהית לא פעם: מה הקשר בין יחסים בינאישיים לרגשי אהבה – מדוע הדברים קשורים זה בזה? מהי אהבת אמת ומה מקומה? כיצד נאתר חוליות שיעניקו חוסן ואיתנות לקשר הזוגי? ובכלל: האם יש דרך לאתר "נפש תאומה" או להפוך קשר זוגי לקשר פנימי איתן, כזה שקסמו לא יפוג לעד?

 • 
 • 'בנה ביתך' – המקום שבאמת יהיה שלי
  שיעור 3

  'בנה ביתך' – המקום שבאמת יהיה שלי

  יש מי שעבורו הבית הוא מקום להימלט אליו ממרוץ החיים שבחוץ. ויש מי שמבחינתו הבית הוא מקום להימלט ממנו... אך בתרבות האנושית, 'בית' אינו עוד רכיב הגנה להישרדות. בית, משפחה וסביבת-מחיה הם אריחי יסוד של זהותנו העצמית ויש להם השפעה מכרעת על איכות חיינו ועתיד צאצאינו. ההתנהלות שלנו משחקת תפקיד פעיל ומכריע בבנייתם ועיצובם. איך עושים את זה נכון? מהי הנוסחה הדרושה להקמת בית יציב – ובכלל, מהו בית יציב?

 • 
 • "לֶעָמָל יוּלָד" – מבט אחר על שגרת החיים
  שיעור 4

  "לֶעָמָל יוּלָד" – מבט אחר על שגרת החיים

  האם חלמת פעם לזכות בפיס? האם חשבת כיצד זה עלול לשנות את חייך? מרבית בני האדם זקוקים לעבוד "כדי לגמור את החודש". רבים מאתנו מקדישים את רוב שעות היממה לעבודה. יש שהפכו את העבודה למרכז חייהם ואחרים השונאים לעבוד ורואים בעבודה נטל מיותר. מהו היחס המאוזן כלפי הערך 'עבודה'? האם זהו רק אמצעי פרנסה? איזה מן אדם אהיה אם לא אזדקק לעבוד לפרנסתי? אולי יפתיע אותך לגלות התייחסות מקורית וייחודית כלפי המושגים: עבודה, פנסיה, עשירות, ומעל הכל, להביט על העבודה כחלק אינטגראלי בחיים של משמעות.

 • 
 • האור מאחורי הצל
  שיעור 5

  האור מאחורי הצל

  איש אינו חסין מפני חוויות של כאב, צער ואובדן. כל אחד עלול למצוא עצמו מתמודד לפתע עם מצבים המעיבים כצל על שגרת החיים. איך מתמודדים נכון ברגעי כאב? איך מתגברים על אבדן? שיעור זה נועד להגיש כלים להתמודדות עם צל זה – להזכיר לנו כי גם צל הוא אפקט של אור מוצל ומכוסה. נזכור כי אם יש צל, יש אור; הכאב הוא סימן לתחושה ורגישות; וגם במעמקי הצער מקננת תקווה.

 • 
 • המקום בו שמים וארץ נפגשים
  שיעור 6

  המקום בו שמים וארץ נפגשים

  א-ל-ה-י-ם. חמש אותיות המתמצתות אלפי שנות מחשבה, פולמוסים לוהטים, רגשות ותפיסות עולם בקוטביות קיצונית: מאמונה לוהטת עד ציניות ולעג; מביטחון איתן כסלע ורווי תשוקה עד לאדישות ואפאתיות – וכל מה שביניהם. נניח לרגע בצד את כל קשת הדעות הקדומות ואת מטען המושגים הרווחים וננסה לברר מבלי מחויבות: האם קשר לבורא מחייב ניתוק מהעולם ומכריח אותי להתרחק מחברה אנושית ומאירועי תבל? או אולי דווקא להיפך: זו הדרך להתחבר נכון יותר לסביבה, לחברה ולהשיג הרמוניה בגלובוס? אמונה היא כוח, שימוש נכון בה, עשוי להעשיר את חיינו ולמלא מצברים פנימיים באישיותנו.